Hijyen Kursu

Hijyen Kursu eğitimi programlarına Uludağ Uzman Akademi’de katılabilirsiniz. Kurslarımız çevrimiçi olarak gerçekleştirilir ve e- devlet onaylıdır.

 

Hijyen Kursu

Hijyen Nedir?

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak amacıyla yapılan uygulamalar ve alınan önlemlerinin tümünü hijyen olarak tanımlayabiliriz.

Yeterli derece hijyenin sağlanılması;

  • Çevreyi cazip hale getirir, çekici ve estetik görünümün doğmasını sağlar.
  • Sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.
  • Hem hijyen kurallarını uygulayanlar hem de çevredekilerin daha sağlıklı bir ortamda olmaları sağlanır.         

Hijyenin yeterince uygulanmaması durumunda  ishalli hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, cildin mikrobik hastalıkları, parazit hastalıkları, mantar ve alerji kaynaklı hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Kimler Hijyen Kursu Almalıdır?

Herkes için önemli bir kavram olan Hijyen Kursu programlarına tüm bireylerin katılması gereklidir. En azından doğru hijyenin nasıl uygulanabileceği konusunda bilgi sahibi olmamız bizim ve sevdiklerimiz için önemlidir.

Covid 10 pandemisi ile birlikte hijyenin önemi bir kez daha tüm dünya anlamış oldu. Ülkemizde de devlet kurumlarının desteği ile Hijyen Eğitimi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Birçok işyeri çalışan ve yetkililerinin Hijyen Kursu alması zorunlu hale getirilmiştir.

Hijyen Sertifikasının Zorunlu Olduğu İş Yerleri

1) Gıda üretim ve perakende iş yerleri

2) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri

3) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler

4) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler

5) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarındakilerin de Hijyen Kursu almaları gereklidir.

Eğitimler Nasıl Gerçekleştirilir?

Hijyen Eğitimi programları en sekiz saat olarak gerçekleştirilir. İş yerlerinin faaliyet alanlarına göre eğitim saati artabileceği gibi dersler yüz yüze veya uzaktan eğitim olarak gerçekleştirilir. Eğitimler kurumların taleplerine göre Uludağ Uzman Akademi tarafından iş yerlerinde de gerçekleştirilebilir.

Hijyen Kursu Konuları Nelerdir?

Hijyen eğitiminin amaç ve kapsamı

Hijyen Kursu tanımları

Hastalıklar ve Bulaşma Yolları

Risk ve Tehlike Analizi

Gıda ve Hijyenin Önemi

Dokümantasyon ve Kayıtların Kontrolü

Temizlikte Kullanılan Araç ve Gereçler

Hijyen Eğitiminde Genel Kurallar

 İşletme Hijyeni

Üretim Kuralları başta olmak üzere kurumların çalışma alanlarına göre konularda eğitimde ele alınır.

Eğitimlerimize Hemen Kayıt Yaptırabilirsiniz

Bursa Uludağ Uzman Akademi’de birçok alanda Hijyen Kursu alabilirsiniz. Uygun eğitim koşulları ve uygun eğitim ücretlerinden yararlanmak için Uludağ Uzman Akademi ile hemen iletişime geçin.

Bize ana sayfamızda bulunan telefon numaralarından ulaşabileceğiniz gibi Jivo ve WhatsApp programlarından da ulaşabilirsiniz.